ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

گردهمایی بزرگ استارت آپ ها کلید خورد

zima-inotex1

هفتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2018)، با حضور دبیر نمایشگاه و مدیر فن بازار ملی ایران و در میان استقبال فعالان حوزه استارت آپی آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی اینوتکس این رویداد که با هدف ایجاد هم افزایی میان فعالان حوزه نوآوری به مدت سه روز برگزار می شود، روز ۱۴ تیرماه در محل برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران آغاز به کار کرد. اینوتکس گردهمایی استارت آپ ها، سرمایه گذاران و شتاب دهنده های ایران به شمار می رود و امسال میزبان ۱۵۰ استارت آپ، ۱۶ شتاب دهنده، ۱۱ سرمایه¬گذار خطرپذیر و بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان است. اکبر قنبرپور در افتتاحیه این نمایشگاه تخصصی در حوزه تکنولوژی و نوآوری کشور، ضمن اینکه اهداف برگزاری این گردهمایی را تشریح کرد، فهرستی از برنامه ها و روند برگزاری این نمایشگاه در سه روز آتی را به بازدیدکنندگان ارائه کرد.

به گفته وی، نمایشگاه اینوتکس از سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرده و در دو سال آغازین فعالیت خود، تنها میزبان شرکت های فناوری خارجی بوده است. اما از سال ۲۰۱۴ این روند با تغییراتی مواجه شده که براساس آن در سال ۲۰۱۴، علاوه بر حضور شرکت های خارجی، شرکت های ایرانی نیز به جمع این نمایشگاه اضافه شده اند.

این در حالی است که تغییرات ساختاری به وجود آمده در این نمایشگاه، به اینجا ختم نشده و سال گذشته باتوجه به رشد سریع در اکوسیستم، بخش های دیگری مانند مخترعین، شتاب دهنده ها و استارت آپ ها نیز به نمایشگاه راه یافته اند. در ادامه این مراسم، رضا غیابی، مدیرعامل موسسه فرصت آفرین با اشاره به سازوکار اجرایی نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ گفت: یکی از مهمترین بخش-های نمایشگاه امسال، بخش «استیج» است که در قالب یک برنامه سه روزه و با هدف بررسی چالش های استارت آپی ایران طراحی شده است. به گفته غیابی برنامه «استیج» به بررسی موضوعاتی همچون سرمایه گذاری اولیه و کلان، موضوعات حقوقی، مشکلات توسعه فنی و رشد استارت آپ ها می پردازد. وی افزود: همچنین رویداد بانی، صبح خلاق تهران از دیگر برنامه هایی هستند که در حاشیه «استیج» در اینوتکس امسال برگزار می شود.

مدیرعامل موسسه فرصت آفرین یکی دیگر از برنامه های ویژه امسال را «اینوتکس تلنت» دانست و اظهار کرد: «اینوتکس تلنت» نه تنها نقش پل ارتباطی بین استارت آپ ها و متقاضیان جویای کار را ایفا می کند، بلکه در این بخش فارغ التحصیلان هم می توانند با استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف آشنا شوند و از فرصت های شغلی موجود در این شرکت ها مطلع شوند.

وی افزود: در حاشیه اینوتکس ۲۰۱۸، فن بازارهای سراسر کشور هم در قالب یک گردهمایی به همفکری و تبادل ایده خواهند پرداخت.

غیابی در بخش دیگری از اظهارات خود به یکی دیگر از برنامه های امسال این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: امسال برگزاری دومین نشست تجاری فناوری (D8) با حضور شرکت های فناور چهار کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر در ایران خواهد بود که با محوریت بررسی فرصت‌های مناسب برای مشارکت برگزار می‌شود.

همچنین به گفته وی، نشست شبکه سازی نوآوری با حضور اساتید بین المللی از کشورهای روسیه، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و اتریش با موضوع شهر هوشمند در پنج پنل و طی روزهای اول و دوم نمایشگاه برگزار خواهند شد.

برگزاری سه پنل تخصصی

بخش استیج نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸، در روز نخست میزبان دو پنل تخصصی بود. در پنل نخست «نکات کاربردی برای سرمایه گذاری در استارت آپ¬ها» که با حضور دکتر محمد احمدی، مدیرعامل اسمارت آپ، علی عمیدی، مدیرعامل کارن کراد، سهیل عباسی، مدیر شتابدهنده تک، مریم نجفی، مجید زورمند و محمد رامین کمیلیان، اعضای گروه سرمایه گذاران نیک اندیش کارایا مورد بحث و بررسی قرار گرفت، معیارهای مهم در ارزیابی تیم های استارت آپی جهت جذب شتاب دهنده ها و سرمایه گذاران ارزیابی شد. به اعتقاد سخنرانان این پنل، داشتن یک تیم منسجم، پویا بودن و عدم سکون استارت آپ ها و داشتن نمونه محصول اولیه معیارهای هستند که بیش از پیش باید مورد توجه فعالان بازار قرار گیرند.

اما موضوع دیگری که در این پنل به آن اشاره شد تشخیص یک استارت آپ موفق است که باتوجه به گفته های محمد احمدی کار ساده ای نیست و در بسیاری از موارد شرکت های سرمایه گذار در تشخیص این استارت آپ ها دچار خطا می شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *